Arctic: Jak velký rozdíl je mezi chlazením vodou a vzduchem?

icon
Standard

Od Arcticu (bývalý název je Arctic Cooling) mi přišly na test dva univerzální chladiče pro grafické karty. Mým cílem totiž bylo zjistit, jak velký rozdíl je mezi vodním a vzduchovým chlazením u dnešní grafik. V minulosti bylo běžné, že referenční chladiče byly hlučné a trh byl relativně plný univerzálních vzduchových chladičů. To ale už není. Většinou jsou kvalitní nereferenční verze nebo vodní bloky. Já vám dnes v rychlosti přiblížím All-in-One vodní chlazení Arctic Accelero Hybrid III-140 a legendární Accelero S3.

Nebudu rozepisovat detaily, ty si přečtete v recenzi u nás na PCTuningu. Nicméně vzal jsem svou grafickou kartu od Asusu, konkrétně model AMD R9 280X DirectCUII ve verzi TOP, která má už tak dobrý chladič a šel zkoušet.

Zajímalo mě také, jestli S3 dokáže tuto kartu uchladit pasivně, i když je přes hranici maximálního TDP, které udává výrobce. Grafickou kartu jsem tedy osadil pořádným množstvím kovu a modlil se, aby to slot v desce vydržel. Tohle není moc vhodné do tohoto typu skříně. Nakonec jsem Accelero S3 zkusil i s ventilátory.

Vedle toho Accelero Hybrid III-140 bylo lehké, snadno použitelné. Jen univerzálnost se podepsala na tom, že není zcela kompatibilní se všemi kartami, především těmi nereferenčními. Na napájecí kaskádě jsem tedy nechal původní chladič a dodávaný ventilátor provizorně přichytil.

No nebudu vás dlouho napínat, ani neprozradím všechny výsledky, v klidu grafiku uchladí vše, i pasiv. Na hru (GTA V) ale potřebujete alespoň jeden ventilátor, nebo ještě lepší průvan ve skříni. Jinak samozřejmě vede vodní chlazení a to o podstatný kus. Accelero S3 s několika ventilátory ale u takto žravých karet nemá smysl. Bude to dražší, těžší a nevýkonné. Uvidíme, jak moc to změní příchod nové generace grafických karet na novém, 14nm procesu. Mimochodem, je tam i samostatný vodní blok s kompletním vodníkem, ale o tom až zase jindy.

Arctic Accelero Hybrid III-140 mohu jasně doporučit jako alternativu pro referenční i nereferenční chlazení 🙂

Graf ceny produktu Arctic Accelero Hybrid III – 140 (Generic) poskytuje server Heureka.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *