CeBIT 2015: Úpadek a nutná změna

0001
Standard

Letošní výstavu CeBIT 2015 jsem si nechal v hlavě rozležet trochu déle. Kdysi největší expo v Evropě se od roku 2007 pomalu propadá až na polovinu návštěvnosti. CeBIT pomalu mění své zaměření, především kvůli stále se rozrůstajícímu veletrhu IFA, který se koná na podzim. Kam CeBIT směřuje?

CeBIT upadal, nyní se mění

Letos jsem se opět s pár dalšími novináři vydal do Hannoveru na výstavu CeBIT. Oproti minulému roku jsem o mnoho více neočekával už z toho důvodu, že jsem věděl, o co půjde. Pořadatelé jsou si vědomi stále klesajícího zájmu o CeBIT, a proto chtějí změnu. Návštěvníky k sobě přetahuje výstava IFA, která se také koná v Německu, konkrétně v Berlíně, ale o půl roku později. Z tohoto důvodu se CeBIT zaměří na něco jiného, než na spotřebitele.

Letošním tématem bylo tzv. D!conomy, neboli Digital Economy. Na výstavě bylo mnoho odborných přenášek na téma využití současného výkonu, velkých serverů a různého analytického softwaru pro účely plánování ekonomiky, digitalizace dat a mnoho dalšího. Celkově je CeBIT posledních pár let spíše záležitostí pro firmy, ať už z důvodu těchto přednášek, nebo přítomností doprovodných akcí jako je například programátorská soutěž pod záštitou CODE_n nebo pavilon plný tzv. start-up projektů.

Do roku 2008 bylo běžné, že se CeBITu zúčastnilo okolo 6 tisíc vystavovatelů a návštěvnost dosahovala půl milionu návštěvníků. Se začínajícím úpadkem zde přestaly své novinky představovat i velké IT firmy. Letošní ročník zaznamenal 3 300 vystavovatelů a 221 tisíc návštěvníků.

exhibitors
Počet vystavovatelů od roku 2004 do současnosti | Zdroj: Statista

Pro běžné uživatele a spotřebitele je zde stále se zmenšující hala. Naopak se zvětšuje prostor zabraný firmami z východních zemí. Firmy s počítačovým hardwarem se navíc přesouvají do tzv. Reseller area, tedy zóny pro manažery obchodů a distributorů. Sem mají přístup jen určití lidé a novináři a tvoří ji většinou jen lokální zastoupení firem. Některé jsou zde zastoupeny jenom lokálním distributorem.

visitors
Počet návštěvníků od roku 2004 do současnosti | Zdroj: Statista

Letos jsem měl možnost být zde skoro celý týden a mohl si v klidu vše projít. Po pravdě, v klidu vše projít není možné, pokud si ještě k tomu občas s někým popovídáte. Musíte si vybrat jednu oblast a na tu se zaměřit. V dnešním článku se tedy podíváme na nějaké hardwarové novinky a zajímavosti, které jsou mně a určitě i vám bližší, než různá softwarová řešení od SAP nebo IBM.

Minulý rok byla partnerskou zemí Velká Británie, která zde však nebyla moc vidět. Více zde byly vidět různé čínské firmy. Letos byla partnerskou zemí Čína, takže ani netřeba vysvětlovat, co zde bylo viděno v ještě větší míře. Nejprve si ukážeme známé firmy a na konec se podíváme i na nějaké ty zajímavosti, včetně těch z čínských stánků.

0001

Synology – hlavní sponzor

CeBIT je pro Synology největším evropským veletrhem, kterého se účastní a proto sem české zastoupení rádo zve. Když jsme byli letos opět pozváni, nebylo nad čím váhat. Stejně jsme se tam chtěli na celý týden podívat. A Synology nám s tím jen pomohlo.

Svůj stánek mělo v části Digital Business Solutions. Aby také ne. Tímto směrem se celý veletrh začíná ubírat. Ne, že by tomu bylo v minulosti jinak, ale už i samotní výrobci si nechávají konzumní produkty pro veletrh IFA. Teď už ale k novinkám.

Na všech zařízeních byl nainstalován DSM (Disk Station Manager) ve verzi 5.2 beta, která přináší jednu obrovskou novinku – Docker. Jedná se o virtualizační nástroj, ve kterém si můžete vytvoři libovolný počet virtuálních serverů nebo přímo konkrétních aplikací. Můžete se zde jedním kliknutím vytvořit server s WordPressem, databázový server nebo operační systém CentOS a v něm testovat nebo vytvářet potřebné věci.

0002

Jaký je rozdíl od aplikací WordPress apod. ze prostředí DSM? Jednotlivé servery můžete upravovat, spravovat jejich operační paměť, procesorový výkon a všechny části máte bezpečně oddělené. Pracujete se vším jako s běžným virtuálním serverem a nemusíte se bát, že špatným nastavením zablokujete celý NAS.

synology1

Samozřejmě jsou zde určitá omezení a Docker můžete používat jen na dražších modelech s x86 procesory Intel. Pokud ale takový ve firmě či doma máte, můžete a hledáte rychlou a pohodlnou možnost testování serverových aplikací, můžete využít jen NAS od Synology.

synology2

Dalšími softwarovými novinkami je třeba propojení File Station s dalšími cloudovými úložišti (DropBox, Google Drive, Microsoft OneDrive, BOX) nebo jakékoliv FTP. Z této aplikace pak můžete ke všem úložištím přistupovat.

synology5

Šikovnou novinkou v Note Station je možnost díky doplňku v prohlížeči ukládat přímo na NAS prohlíženou webovou stránku, její výřez i s vlastními poznámkami. Hodí se to třeba pro účely recenzí, kdy máte obrázky rovnou bezpečně uloženy na serveru a rovnou k nim můžete přistupovat z více počítačů.

synology6

Vylepšena byla také funkce zálohování a replikace. Novinkou je tzv. Smart Recycle, který uvolňuje místo mazáním starých záloh. V případě záloh starých méně než 24 hodin se nechávají všechny. Zálohy starší 24 hodin ale mladší 30 dní se smrsknou na jednu zálohu denně. U záloh starších 30 dní se nechá jen 1 záloha z týdne. Můžete si ale nastavit i starý způsob zálohování a mazat je od nejstarších po zaplnění kvóty. Stejně tak se zlepšila i práce s verzemi souborů.

synology3

Postupně jsou dostupné nové mobilní aplikace pro Android a iOS. Na ty se někdy podíváme na sesterském magazínu Svět aplikací. Určitě změny proběhly i v aplikacích Photo, Audio, Video a Download Station.

Nyní se pojďme podívat na hardwarové novinky. Minulý rok Synology vystavovalo server kombinovaný s routerem, o kterém jsem před rokem psali. Dle zástupce Synology by ale byla cena takového zařízení tak vysoká, že by o to nebyl zájem. Rozhodli se proto od tohoto sloučení odejít a letos jsme mohli vidět Synology Router.

0004 0005 0006

Jedná se o nejvyšší třídu, která zahrnuje WiFi 802.11ac, podporu frekvence 2,4 i 5 GHz, antény 3×3 MIMO a celkový bezdrátový přenos může dosahovat rychlosti 1,9 Gb/s. Vzadu jsou čtyři gigabitové Ethernety, vlevo pak čtečka SD karet pro uložení nějakých dat a USB 3.0 pro připojení externího disku. A proč to všechno? Jelikož je v routeru opět stejný systém, jako v NASech, jen se jmenuje SRM. Můžete si tedy nainstalovat podobné aplikace, jako na vašem multimediálním serveru, pohodlně spravovat nastavení a to i přes mobilní telefon. Je to levnější alternativa pro ty, kteří nepotřebují vícediskový server, ale stačí jim jeden externí disk připojení k routeru a používat jej na hudbu, filmy, poznámky, stahování. To vše díky vestavěným aplikacím od Synology.

Jedinou novinkou je vlastně jen dvoudiskový NAS DS715+ se čtyřjádrovým procesorem, dvěma gigabitovými síťovkami, dvěma porty USB 3.0 a jedním eSATA.

0006 0007

Pak už je to jen Project Gemini, který je ve fázi vývoje. Bude se jednat o výkonný server do racku se dvěma novými 6jádrovými procesory Intel Xeon, SAS rozhraním s rychlostí 6Gb/s, 32 GB operační paměti DDR4 s frekvencí 1600 MHz a 10gigabitovými síťovkami.

0008 0009

Nakonec se ještě vrátíme k softwaru a to konkrétně Surveillance Station. Ta slouží pro kamery a nyní i pro různé spínače, přepínače a senzory. Můžete si například nadefinovat pravidla, že pokud se otevřou nějaké dveře, kamera za nimi začne nějakou dobu snímat a obraz nahrávat. Synology v tomto spolupracuje s firmou Axis.

0010 0011 0012

A nyní už jdeme na další firmy.

Antec, Archos, ASRock

Antec

Začněme pěkně podle abecedy. Pod A se nám skrývá Antec, který zde vystavoval nové skříně, zdroje, ventilátory ale i mobilní příslušenství značky a.m.p (Antec Mobile Products). První skříní byla typicky hráčská GX505. Dravá přední maska, prolisy, nepravidelné okno. Je to běžná mini tower skříň pro ATX desky s možností osazení až 6 ventilátorů.

0013

O něco decentnější herní skříň je GX300. Ventilátorů s průměrem 120 mm sice můžete osadit jen 5, ale můžete osadit grafiku délky až 40 cm a vypadá lépe.

0014

Rozhodně zajímavější je novinka s označením P50. Jedná se o kvádr pro mATX desky a grafiky s délkou až 30 cm. Vedle toho se sem vejdou dva 240mm radiátory vodního chlazení, dva 2,5palcový disky, tři 3,5palcové a místo je také pro 5,25palcovou optickou mechaniku. Vpředu jsou pak dvě USB 2.0, dvě USB 3.0, vstup na mikrofon a výstup na sluchátka. Zajímavostí jsou barevné výměnné mřížky na vrchu skříně. Můžete si vybrat černou, bílou, fialovou, zelenou, modrou, červenou nebo oranžovou.

0015 0016

Antec nezapomíná ani na ty, kteří si stále stavějí svá HTPC. Pro ně je připraven model NSK 2480B. Skříň pro obývákový počítač pro mATX a mini-ITX desky s 380W napájecím zdrojem s certifikací 80Plus Bronze (Antec EA-380), dvěma 120mm ventilátory, možností využití dvou 5,25palcových pozic a vložení dvou 3,5palcových pevných disků. To vše vyrobené z 0,8 mm silného ocelového plechu.

0017

Zástupcem tichých skříní je tu model VSP 5000. Dovnitř se vejde ATX deska, 38cm grafická karta, čtyři 3,5palcové disky s jedním 2,5palcovým. Pro zájemce jsou zde i dva 5,25palcové a jedna externí 3,5palcová pozice. Až pět 120mm ventilátorů může chladit počítač a 3 z nich lze regulovat na předním panelu (nízké/vysoké otáčky a vypnuto).

0018 0019

Jak jsem už nadhodil, Antec prodává i mobilní příslušenství. To nese značku a.m.p a některé mi bylo představeno. Byla to například hliníková power banka Lifebar 10 s kapacitou 10 000 mAh. Výhodou jsou dva výstupní USB konektory, díky kterým můžete nabíjet dvě zařízenou současně. Druhou externí baterií je tenká Lifecard, o velikosti kreditní karty. Její kapacita je 2000 mAh.

0020 0021

Pro ty, kdo se rádi vykecávají nebo poslouchají hudbu i ve sprše je připraven voděodolný Bluetooth reproduktor s přísavkou. Pomocí tlačítek můžete ovládat hudební přehrávač, nebo přijmout hovor (samozřejmostí je i integrovaný mikrofon). Nabíjecí konektor se skrývá pod gumovou krytkou. Baterie prý vydrží 4 hodiny přehrávání hudby nebo 8 hodin hovoru. Nechci vidět následný účet za vodu.

0022 0023

Smartbean udělá ze kterýchkoliv sluchátek bezdrátová. Sluchátka zapojíte do přijímače, který je zároveň dálkovým ovládáním a mobil můžete hodit třeba do batohu. Dosah přes Bluetooth je tradičně 10 metrů. Baterie vydrží prý na 130 hodin přehrávání hudby nebo 6 hodin hovoru.

0024 0025

Stánek Antecu byl jeden z těch větších.

0026 0027 0028 0029

Archos

Stánek Archosu byl opět skromný. Pár modelů tabletů se systémem Android i Windows, stejně tak chytré telefony.

0030 0031

Za telefony se krčila krabička s brýlemi pro virtuální realitu. Stačí vložit telefon a jste někde jinde. Je to obdobní příslušenství jako má třeba Samsung, v podstatě Google Cardboard v plastovém provedení.

0032 0033

ASRock

U ASRock toho také moc nebylo. Vlastně vše jen dostalo oboustranný konektor USB 3.1 typu C a bude se prodávat (případně přibalovat) externí karta s jedním USB 3.1 typu A a druhým typu C.

0034 0035

Nicméně měl jsem možnost si popovídat s velmi zajímavým člověkem, který dělá ve firmě ASRock již mnoho let a je i bývalým overclockerem.

0036 0037

Asus, DeepCool, ECS

Asus

Na stánku Asusu nemohly chybět krásné chytré hodinky ZenWatch s hranatým OLED displejem.

0038 0039

V té době novinkou byla i deska Sabertooth X99.

0040 0041

Asus se vedle kancelářských mini počítačů rozhodl nabídnout i tzv. Gaming Console PC. Jedná se o poměrně malý počítač o velikosti konzolí nové generace. Uvnitř se skrývá mobilní dvoujádrový procesor Intel Core i7-4510U s frekvencí 2 GHz a Turbem 3,1 GHz, 8 GB operační paměti DDR3 s frekvencí 1600 MHz, 128GB SSD a 2,5palcový 1TB pevný disk s rychlost 7200 ot./min. O grafiku se postará Nvidia GTX 750 Ti. Zajímavá kombinace mobilních a desktopových komponent.

Předinstalovány jsou Windows 8.1. Nechybí gigabitový Ethener, WiFi standardu 802.11ac, jedno HDMI a DisplayPort, dvě USB 2.0, čtyři USB 3.0, S/PDIF. Rozměry počítač jsou 238 × 245 × 60 mm a jeho objem je 2,5 litru. Váha je potom 1,3 kilogramy.

0042

Zajímavé jsou notebooky Asus PRO, které se u nás vlastně oficiálně neprodávají. Jedná se o upravené běžné modely (hardware je stejný), které jsou určeny pro firemní prostřední. Mají třeba čtečku otisků prstů nebo čipových karet, dokovací konektor, kvalitní podsvícenou klávesnici s trakpointem. Pro mě osobně velká škoda, že se u nás neprodávají.

0043 0044

K vidění byl i 15palcový konvertibilní notebook, jehož displej šel otočit o 360 °. A dokonce měl i optickou mechaniku. Ta musí mít při překlápění moc velkou radost.

0045 0048 0047 0046

DeepCool

Novinkami a zároveň zajímavostmi na stánku DeepCool byla trojice nových počítačových skříní pod značkou GameStorm. Vše byly jen prototypy a ještě nemají ani jméno. Pětiúhelníková věž mi připomíná spíš koncept nového počítač Apple Mac Pro. Ovšem není to tak propracované, protože vše potřebuje své vlastní chladiče. Ale někoho třeba zaujme.

0049 0051 0050

Zajímavá byla kombinace stříbrného kartáčovaného hliníku a skla. Zde byla inspirace možná u Lian Li. Nicméně zrovna ta skleněná části se jim nechtěla moc ukazovat. No jo, prototypy (všechny skříně šly těžko otevřít a ještě když jsem odcházel, tak je neměli v původním stavu).

0052

Mě osobně se nejvíc líbila skříň podobná konceptu Level 10 od Thermaltake. Zde ale pouze 3 komory, které tvoří jakýsi kříž. V jedné noze je napájecí zdroj, v druhé mini-ITX deska s All-in-One vodním chlazením a nad nimi grafická karta spolu s několika pevnými disky. Pěkné a předpokládám i funkční. Vrchní sekce je navíc průhledná. Mě se to líbí, co vám?

0053 0058 0057 0056 0055 0054

V All-in-One vodních chlazení žádná novinka není, ale je jeden model, který je prostě zajímavý. A mezi těmi všemi vyniká. Novinkou však byl nový model ventilátoru. Jestli dvojité lopatky zase o něco sníží vibrace a hluk nevím.

0059 0062 0061 0060

ECS

U ECS (Elite Group) sem viděl dva nové modely mini počítače Liva. Modely Liva a Liva X už máme otestované, Liva X2 a Core přijdou během roku. I o nich jsme si ale už pověděli v novince, takže jen krátce. Oba modely budou i nyní pasivně chlazeny, dostanou ale dva digitální výstupy HDMI.

0063 0065 0064

ECS Liva X2 logicky nahradí současnou Livu X. Dostane 14nm procesor Braswell-M, 4 GB operační paměti DDR3L a 32 nebo 64GB SSD ve slotu M.2. Zvětší se počet USB 3.0, bude zde gigabitový Ethernet, WiFi, Bluetooth a nově čtečka SD karet. Liva Core bude nejvýkonnější. Dostane totiž procesor Intel Core M. Konektorová výbava pak zůstane stejná.

0066 0068 0067

ECS měl za dveřmi také pár desek s paticí LGA 1151 pro desktopové procesory Broadwell. Ty bylo zakázáno fotit a také moc informací jsem nedostal. Budou nějaké herní modely a prý se máme na co těšit. Tak uvidíme.

Gigabyte, Google, Chieftec

Gigabyte

Gigabyte také moc novinek nepředvedl a vše si nechává na Computex. Zajímavá byla jen oranžová skříň s mini-ITX deskou podobná té od DeepCool, jen v menším provedení. Nakonec se ukázalo, že to je jen jakýsi OEM produkt.

0069 0071 0070

Ani mini počítačů Brix zde moc nebylo. Je prostě vidět, že celý směr se ubírá prezentováním a prodejem, místo představování novinek.

Google

Google na svém stánku měl jen pár kousků hodinek LG G Watch R, Moto 360, Sony Smartwatch 2, chytrý telefon Moto X a tablet Nexus 9. Celý stánek byl velmi jednoduchý a spíše ze zajímavosti jsem jej vyfotil. Tedy že i na takovéto akce se lokální zastoupení podívá.

0073 0075 0074

Chieftec

To Chieftec sem přivezl počítačovou skříň (dá-li se to tak nazvat), na které v současnosti pracuje a o které jsme se dlouho bavili a také chtěli znát můj názor. Jedná se o hexagonální skříň SJ-06. Její bočnice budou z tvrzeného skla, zbytek pak z hliníku. Jedná se o módní skříň, která navíc není uzavřená, takže se do ní bude prášit.

0076 0078 0077

Co vím jistě je, že velké kolo regulátoru otáček na předním panelu se zmenší nebo úplně zmizí, stejně tak i čtečka karet. Levnější bude menší model, který hliníková žebra nahradí plastovými a sklo ocelových plechem. Přední panel bude stejný jako na dražším modelu. Ještě ale není vůbec jisté, jestli nějaká z těchto dvou skříní půjde do výroby. Jsou to jen prototypy.

0079 0082 0081 0080

Vedle levných a velmi jednoduchých skříní a serverových racků má mnoho malých skříněk, mnohdy s pasivním chlazením, které rozvádí teplo od procesoru do stěn skříně. Nový prototyp měl zatím jen vložený chladič ArcticCooling Accelero.

0083 0084

HF-200B je modernizovaná mini-ITX skříň s pasivním chlazením, která dokáže uchladit procesor s TDP až 60 W. Na předním panelu z broušeného hliníku se nachází čtečka karet, USB 3.0 a zapínací tlačítko. Na bocích je pak masivní žebrování. Od procesoru se teplo do na boky odvádí pomocí heat-pipes.

0087 0090 0089 0088

Inno3D, LG, Lian Li

Inno3D

Inno3D je značka prodávající se spíše v USA a zahraničí. Přitom má občas velmi zajímavé modely. Dělá sice jen Nvidie, ale stojí za to. Na CeBITu byla k viděná třeba karta iChiLL GTX 980 X4 Air Boss Ultra (takový název bych nevymyslel). Karta má z vrchu tradičně 3 ventilátory, ale Inno3D přidalo ještě jeden (určitě uřvaný) pidi větráček na bok, asi aby ještě dodatečně ochladil jádro.

0091 0094 0093 0092

Byla zde ale i karta bez tohoto doplňku, nebo třeba GTX 970 Black s hybridním chlazením Accelero HybridS (jeden ventilátor na kartě ofukující napájecí kaskádu + All-in-One vodní chlazení se 120mm radiátorem). Karta měla také pěkný improvizovaný stojánek.

0095 0097 0096

Co mě překvapilo je to, že se firma pustila do výroby 3D tiskáren. 3D jako 3D. Co takhle 3D tiskárna od EVGA, Asus nebo MSI či Gigabyte?

0098

LG

U LG jsem shledal zajímavý monitor kombinující následující vlastnosti: 34 palců, poměr stran 21:9, panel typu AH-IPS a celý zahnutý. Cenovka je sice 1500 Euro, ale i tak se na to koukalo moc pěkně. Bonus: monitor (pokud se té křivé nudli dá ještě tak říkat) má pivot a lze jej otočit na výšku.

0099

Lian Li

Lian Li je tradičním výrobcem pěkných hliníkových skříní. Tentokrát se k tomuto materiálu přidalo i sklo, a to v poměrně velké míře. Příkladem toho je například model PC-O8. Skříň má skleněnou bočnici a čelo. Vidíte tedy doslova všechny vnitřnosti. Skříň je navíc rozdělena na dvě zóny. Vlevo je až ATX základní deska s grafickou kartou, za přepážkou je napájecí zdroj a pevné disky. Každá napájecí zóna má svá místa pro ventilátory. Až 3 ventilátory lze regulovat potenciometry na zadní straně.

0100 0101

Další skříně z řady O jsou PC-O5X, PC-O6SX a PC-O7SX. Jsou to tenké skříně na stojato, které výrobce navrhoval s přispěním široké veřejnosti. Během vývoje byly na Facebookové stránce zveřejňovány návrhy a podle zpětné vazby se skříně upravovaly až do finální podoby. Skříně se liší velikosti, od možnosti osadit jen mini-ITX až po klasickou ATX. Jedna z bočnic je opět z tvrzeného skla.

0102 0103

Aby toho designu se sklem nebylo málo, máme zde skříně ze srpna minulého roku, model PC-Q36. Zde je skleněná pro změnu vrchní část skříně a malý průhled vpředu. Jedná se ale o malou skříň pro mini-ITX desku, tenkou mechaniku, dva 3,5plcové disky a jeden 120mm ventilátor. Širší skříň pojme i m-ATX desku, 3 disky a 2 ventilátory.

0104 0107 0106 0105

Některé staré skříně prošly vylepšení, jiné jsou zcela nové. Evolucí prošla skříň PC-A56, nové jsou malé tenké PC-Q19 nebo klasického formátu, ale stále jen pro mini-ITX PC-Q26. Pro náročné uživatele je tu jeden bigtower na kolečkách, PC-V1000L

0108 0109

Pro kutily, taktovače, ladiče nebo každého, kde nechce mít svůj stroj někde zavřený, je tu nový benchtable. T80X je oproti T60 o mnoho větší. Pojme až XL-ATX desku a šest 3,5palcových pevných disků a ještě čtyři 2,5palcové (nebo tři 3,5” a sedm 2,5”).

0110 0112 0111

O počítačových stolech jsme už psali minulý rok v novinkách. Tentokrát k nim přibyl i konferenční stole DK-Q1X.

0113 0116 0115 0114

Komu nestačí dva počítače, ale chtěl by je mít v jedné skříni, pro toho je určený model PC-D666WRX (je označení jen shoda náhod?). Obrovská kostka, která je v polovině rozdělena na dva prostory. Do prvního lze použít desku s rozměry až E-ATX, do druhé pak jen m-ATX.

0117 0122 0121 0120 0119 0118

Celkem zde může být šest 120mm ventilátorů a dvanáct pevných disků (6× 3,5” + 6× 2,5”). Externích 5,25” pozic je zde pět (ale většina z nich je právě pro pevné disky, které je možné připojovat a odpojovat za chodu). Tyto pozice už jsou sdílené pro oba systémy. Celkové rozměry skříně jsou 381 × 580 × 510 mm a váží 13,3 kg. Vnitřek je navíc v pěkné, ďábelské barvě.

0123

Lian Li však nevyrábí pouze počítačové skříně. Dělá mimo jiné třeba externí rámečky pro pevní disky. Se společností Asus pak vytvořila externí rámeček s USB 3.1 typu C označený EX-M2, do kterého vložíte dvě mSATA SSD.

Samsung, Shuttle, Silverstone

Samsung

0124

Samsung zde toho měl hodně, já jsem zamířil rovnou ke stolu s telefony Galaxy S6 a S6 Edge. To, co ale na renderech a fotkách vypadá pěkně, je ve skutečnosti naprosto otřesné (věc názoru). Nové telefony Galaxy S6 jsou jeden kus obarveného zrcadla. Leskne se vše, mimo boků.

0125 0126

Technologie pěkná, ale použití skla a ještě navíc lesklého podkladu je naprosto hrozné. Paradoxně bylo u tohoto stolu nejvíc narváno a dostat se k nějakému telefonu nebylo lehké. Zaoblené hrany u S6 Edge jsou k ničemu, pokud chcete telefon ovládat jednou rukou a máte krátké prsty. Dlaní se dotknete hrany a následný stisk nic neudělá. To však lze vyřešit softwarovou aktualizací.

0127 0128

Kde nikdo nebyl, byla naopak 105palcové televize s poměrem stran 21:9 a Ultra HD rozlišením. Koukalo se na ní moc pěkně.

0129

Shuttle

Shuttle je většinou výrobce barebone počítačů. Dostanete tedy bednu s vlastní základní deskou a někdy i speciálním chlazením, kterou si vybavíte vším ostatním. Takové počítače jsou především menších rozměrů.

0130 0131

Shuttle ale nabízí i plně vybavené počítače, nebo alespoň demonstruje, co vše do nich lze narvat. Příkladem třeba výkonná grafická karta Nvidia GTX 980.

0132 0134 0133

Jiné počítače jsou zaměřené na použití v kancelářích, ať už maximálním počtem připojitelných monitorů nebo pasivním chodem a robustním provedením.

0135 0136

Silverstone

Silverstone chystá opět další generaci malé skříně Raven Z (RVZ02) s rozměry 350 × 80 × 350 mm. Do ní se vejde jen mini-ITX deska, dva 2,5palcové disky a tenká optická mechanika. Nic víc. Je vyrobena z ocelového plechu a čelo je vyrobeno z plastu.

0137 0138

Větší skříní je Kublai. Což je takový základní model pro micro-ATX desku. Proveden je z ocelového plechu, čelo klasicky z plastu.

0139 0140

A zase jiný formát skříně. Některé nejsou ani tak pro výkonné počítače, jako spíš pro haldu pevných disků.

0141 0143 0142

Velmi pěkně vypadal externí box pro dva notebookové disky, které je možno zapojit do pole RAID 0, 1 nebo JBOD. Parádní je, že se napájí z micro-USB a data jdou přes USB 3.0.

0144 0145

Silverstone vyrábí mimo jiné i větráky, zdroje, All-in-One vodní chlazení, vzduchové chladiče a další příslušenství.

0146 0147

Zotac

Zotac neměl ani svůj vlastní stánek, stejně jako minule. Měli jen jeden meeting room, kde se nacházelo pár produktů. Opět však nic nového. Jen shrnutí produktů od posledního Cebitu. Zajímavý je tedy spíše mikro počítač ZBox PI320 Pico, který je velký jako kapacitnější powerbanka nebo 5palcový telefon. Uvnitř byl čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3735F (ten, který je i v Intel Compute Stick) s frekvencí 1,33 GHz a Turbem 1,83 GHz, 2 GB operační pamětí a 32GB eMMC úložištěm. Po bocích je slot pro micro-SD kartu, HDMI výstup, tři USB 2.0, Ethernet a z bezdrátových sítí WiFi 802.11n a Bluetooth 4.0.

0148 0151 0150 0149

Jako novinka byl ještě prezentovaný ZBox MI541 Nano. Mini počítač s rozměry 127 × 127 × 45 mm s dvoujádrovým procesorem Intel Core i5-4260U s frekvencí 1,4 GHz a Turbem 2,7 GHz s integrovanou grafickou HD Graphics 5000. Vedle něj je možno osadit až 16 GB SO-DIMM DDR3L pamětí a jeden 2,5palcový disk. Z ostatní výbavy disponuje ZBox dvěma gigabitovými Ethernety, WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.0, čtečkou karet, 8kanálovým zvukovým výstupem, HDMI, DisplayPortem, čtyřmi USB 3.0, jedním USB 2.0, výstupem na sluchátka a vstupem pro mikrofon. Docela zajímavá výbava.

0152 0155 0154 0153

Zbytek už jsou opravdu jen staré grafiky a minipočítače. Nic nového, nic, co by mi bylo prezentování jako žhavá super novinka.

0156 0158 0157

Čína

V této kapitole už nic rozdělovat podnadpisy. Jen fotky a krátký popis. Můžeme začít třeba malými hybridními notebooky. Některé vypadají pěkně, jiným jsem se obloukem vyhnul, protože už z dálky vypadaly, že se mi v ruce rozpadnou.

0194 0196 0195

Dva produkty pro dámy v jednom. Na první pohled růžová krabička. Na druhý pohled je malé zrcátko s fotorámečkem pro fotku miláčka. No a nakonec je to externí baterie iPower8 s kapacitou 6000 mAh. Jak dokonalé.

0197

Ne, že by se bezdrátové a různé síťové reproduktory nevyráběly, ale tento mě překvapil svou robustní konstrukcí, váhou, reprodukcí zvuku a cenou. Cena: 200 dolarů.

0198

Máme tu další reproduktory. Ten už nemá WiFi, ale Bluetooth. Jeho bonusem je bezdrátová Qi nabíječka na horní straně.

0199

Pokud máte podsvícenou klávesnici, svítící myš, světélkující skříň, už vám chybí jediné. Podsvícená podložka pod myš. Nekecám. A můžete vybírat z více barev.

0200

Bluetooth gamepad s držátkem telefonu také není žádná novinka. Ale Androidí konzole v těle PSP (PlayStation Portable) je dobrá.

0201 0203 0202

Solární nabíječky, nebo powerbanky se solárním dobíjením. Rozhodně super nápad. Solární nabíječky jsou ve všech různých velikostech. Jsou lehké a skladné.

 0206 0207
0204 0205

Některé stánky vypadaly spíš jako obchody, což je zde přísně zakázáno. Někteří Číňané byli tak drzí, že si poslední den vyvěsili ručně psanou cedulku, že prodávají vystavené zboží. Zde stánek z dřevěným příslušenstvím pro iPhony.

0208

Našel jsem i kopii Apple Watch (v té době ještě nebyly na trhu). O kvalitě si udělejte představu z fotografií. Bohatě to postačí. O kus vedle měli hned několik dalších modelů různých chytrých hodinek.

0209 0210 0211

HKC je známější firma. Má zajímavé portfolio. Televize, monitory, počítačové skříně, počítačové zdroje a čtečka karet. Kvalitu bohužel (nebo spíš bohudík) neznám.

0212

Naopak Delux Technology se zaměřuje na příslušenství všeho druhu. Myši, klávesnice, reproduktory, skříně, obaly na tablety s klávesnicemi apod.

0213

A nakonec pohled do China Town.

0214

Virtuální realita, droni a ostatní (kravinky)

Droni

Stejně jako minulý rok nemohl chybět trend dronů (a selfie tyček). Ti zde byli v hojném zastoupení, někdy vlastní konstrukce z tyčí z uhlíkových vláken, které mi nápadně připomínají projekt mého kamaráda, který na něm se svou partou dlouho dělal.

0159

K vidění byly ale i hračky s kamerami ve tvaru dronů, nebo dron ve tvaru autíčka i s kolečky. Moc nechápu význam autíčka se čtyřmi vrtulemi, ale budiž.

0160

Droni jsou však jen taková vsuvka, protože jich tu je požehnaně. Je to prostě in.

0161 0162

Virtuální headsety

Těch zde také bylo mnoho. Některé pro mobilní telefony, tedy jen příslušenství, kam jste strčili svůj přístroj, jindy celé headsety po vzoru Oculus Rift. Jeden nenápadný čínský stánek měl oboje a nakonec se z toho vyklubal výrobce a prodejce papírových brýlí virtuální reality pro Google, Cardboard. Jedny papírové jsem dostal také a konečně jsem si mohl užít mobilní virtuální realitu na mém Nexusu 5.

0163 0164 0165

Dalším čínským výrobcem byl El Vision Technologies, kteří zde měli virtuální brýle a na nich Call of Duty Modern Warfare 2. K tomu jste ještě do ruky dostali virtuální zbraň s joystickem pro pohyb a bylo vám špatně. Takhle to nepůjde.

0166

Více Evropská byla firma Durovis, která vystavovala univerzální plastové headsety pro mobilní zařízení a to včetně tabletů. Výhodou jsou štelovatelné čočky uvnitř.

0167 0169 0168

Malý model se dal používat, ale tabletový se 7palcovým Nexusem 7 první generace ne. Byl už šíleně těžký a navíc rozlišení tohoto tabletu je jen 1280 × 800 pixelů (tedy 640 × 800 na jedno oko).

0170 0172 0171

Fuse

Čínskou firmu Fuse se vyjmul z předchozí kapitoly kvůli jejím zajímavým projektorům. Pominu-li Pentathlon, což je vypadá na koleni sbastlený počítač v projektoru i s integrovanou virtuální tabulí, 5Mpx dokumentovým snímačem a reproduktory. Rozlišení projektoru je však jen 1024 × 768 pixelů, svítivost má 2600 lumenů a kontrast 3000:1. Moc pěkně vypadá kus desky v přední části, kde jsou zvukové výstupy, Ethernet a dvojice COM portů.

0173

Výrobce měl všechny možné velikosti a typy. Od velkých po mikro. Po pravdě, nevěděl jsem, co fiti dřív a navíc na mě majitelé stánku koukali trochu blbě. Ty menší měli až 4500mAh baterii, 200 lumenů a rozlišení 1280 × 800 pixelů. Mikroprojektory pak 50 lumenů a rozlišení 640 × 480 nebo 854 × 480 pixelů.

0174 0177 0176 0175

Dokonce zde měli i dětský projektor se zabudovanou baterií a otočnou hlavou. Děti se tedy mohou dívat na zdi, nebo na stropě. Specifikace však neoslní. Rozlišení 640 × 480 nebo 320 × 240 pixelů a svítivost 30 nebo 10 lumenů. Dalším projektorem se zabudovaným počítačem je 3D HD Mini projektor s Android OS a WiFi. Ten má na vrchu dotykové ovládání vzadu dokonce VGA a HDMI výstup, dvě USB a slot pro micro-SD kartu. Opět ale vše skončí na projektoru. Ten má sice rozlišení 1280 × 800 pixelů, ale svítivost 200 lumenů. Co bych chtěl od Mini projektoru, že?

0178 0180 0179

E-Go

Chytré dnes je cokoliv. Někdo navíc rád lítá, jiný jezdí. E-Go nabízí skateboard na dálkové ovládání. Nabijete, stoupnete si na něj a ovladačem řídíte rychlost.

0181 0183 0182

Kamarád a kolega si to vyzkoušel a prý je to docela sranda.

Barobot

V oddělení start-upů a vývoje byl k vidění elektronický koktejlový (bohužel nealkoholických) robot. Na displeji nebo na tabletu si zvolíte svůj drink a on vám jej namíchá. Zatím je to jen vývojový prototyp, ale má jednu nesmírnou výhodu – nemusíte nic přelívat, jen vezmete lahev, otočíte a našroubujete.

0184 0187 0186 0185

Jednotlivé drinky si můžete poskládat podle sebe, včetně množství, nebo si nějaké najít v databázi.

Robochop

Robochop byla expozice instalovaná v hale týkající se soutěží CODE_n. Jedná se o průmyslového robota, který řeže z kostek různé tvary. Ale za tím vším je toho mnohem víc.

0188 0191 0190 0189

Robochop má totiž tvořit váš vlastní nábytek. Přes webové prostředí byste si nahráli 3D objekt, robot někde v továrně by ho sám vyrobil, zaměstnanci zabalili a poslali vám.

AMD Ruby

Letos jsem vám žádné hostesky nefotil. Až na jednu výjimku. Tou jsou dvě Ruby od AMD, které se zde pohybovaly.

0192

A to je vážení konec. Vzhledem k tomu, po jak dlouhé době jsem článek dokončil, jsem se jej snažil koncipovat jako souhrn zajímavostí a neudělat ho úplně nudný. V září se chci podívat na výstavu IFA a na ní se připravím lépe. A do Hannoveru třeba zase za rok.

0193

Cestu a ubytování redaktora hradila společnost Synology.

synology_logo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *